Lomapaketit

Kievarin MiniLomat
Ripaus luksusta luonnon keskellä..

Olemme kuulleet, että meille tullaan vierailulle etenkin hyvän ruuan, saunaelämysten ja hevosretkiemme vuoksi. Koostimme näistä ”parhaista paloista” upeita ympärivuotisia vierailupaketteja, yhdistäen kaikki nämä elementit.
Pariskunnille, perheille, yksin tai yhdessä.       

2020

Mallassauna Spa -miniloma la – su 18.-19.1.2020 (täynnä)
Keisarilliset Blinit -miniloma  la – su 25.-26.1.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 1.-2.2.2020
Hurmaavat Hoidot -miniloma la – su 1.-2.2.2020 (täynnä)
Rentoutus -miniloma la – su 8.-9.2.2020
Mallassauna Spa -miniloma  la – su 15.-16.2.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 22.-23.2.2020
Rentoutus -miniloma la – su 29.2.-1.3.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 29.2-1.3.2020 (täynnä)
Hurmaavat Hoidot -miniloma la – su 7.-8.3.2020
Rentoutus -miniloma la – su 14.-15.3.2020
Mallassauna Spa -miniloma  la – su 21.-22.3.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 28.-29.3.2020
Rentoutus -miniloma la – su 4.-5.4.2020

Pääsiäisen Minilomat:

Mallassauna Spa -miniloma pe – la 10.-11.4.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 11.-12.4.2020
Mallassauna Spa -miniloma su – ma 12.-13.4.2020
Hurmaavat Hoidot -miniloma la – su 18.-19.4.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 25.-26.4.2020
Rentoutus -miniloma la – su 9.-10.5.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 16.-17.5.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 23.-24.5.2020
Rentoutus -miniloma la – su 30.-31.5.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 13.-14.6.2020
Mallassauna Spa -miniloma to – pe 25.-26.6.2020
Mallassauna Spa -miniloma to – pe 2.-3.7.2020

Kievarin Maalaisjoulu ke-pe 23.-25.12.2020

Lomapaketit ovat näkyvillä n.3kk:n-4kk:n ajalle.

Tarkemmat kuvaukset ympärivuotisiin lomiin löydät näistä linkeistä:

Mallassauna Spa -miniloma

Rentoutus -miniloma

Hurmaavat Hoidot -miniloma

Romantiikkapaketti

Näiden lisäksi tarjolla on sesonkiteemalomia, kuvaukset löytyvät alla.

Pidätämme oikeuden pieniin aikataulumuutoksiin.

    Minilomavaraukset: relax@hevoskievari.fi

Romantiikkapaketti

Koska joskus sitä vaan tarvitsee. Olla kaksin, yhdessä. Rauhassa.
Aina ei kuitenkaan tarvitse lähteä merta edemmäksi kalaan…

Romantiikkapaketti Kahdelle

Romantiikkapaketti on varattavissa ympäri vuoden miltei viikon jokaisena päivänä.
Kokonaisuus sisältää: saapuessa
kynttilöin somistettu huone kuohuviinin
ja suklaalajitelman kera. Lisäksi iltapala, Koivusauna ja aamiainen.
Majoitus kahden hengen huoneessa,
talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.

Hinta yht. 185,00€ / 2 henkeä

– Tutustu myös luksuspuumaja Sydänkävyn upeaan yöpymispakettiin, ja koe jotakin ainutlaatuista!

Mallassauna Spa -miniloma

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaa lasillinen kuohuviiniä pienten suolapalojen kera sekä hemmottelevat hoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro). Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa 2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta. Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Nauti Kievarin minilomapaketti uudessa luksuspuumaja SYDÄNKÄVYSSÄ +35€ /hlö.
– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
– Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva hevosohjelma (su): Metsäretki ratsain laavulle, jossa paistelemme makkaraa, paahdamme halsterileipiä sekä hörppäämme aidot pikipannukahvit kahvit kastettavan kera. Osallistumishinta on 55€ / hlö, ohjelmakesto 2,5h.
-Maalaisromanttinen eväsretki laavulle hevoskärryillä 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Lähtölounas buffeesta Kievariravintolassa su 15€ / hlö.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Rentoutus -miniloma

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Rentoutusta Koivusaunan pehmeässä lämmössä (oma vuoro), jonka lomassa on klassista hierontaa rauhallisen musiikin siivittämänä. Olon kruunaa lasillinen kuohuviiniä pienten suolapalojen kera sekä hemmottelevat hoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, hieronnan ja saunan (oma vuoro), kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50% (ei sis.hierontaa). Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Nauti Kievarin minilomapaketti uudessa luksuspuumaja SYDÄNKÄVYSSÄ +35€/hlö.
– Kylpytakki 5€ /kpl
-Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
– Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva hevosohjelma (su aamupäivällä): Metsäretki ratsain laavulle, jossa paistelemme makkaraa, paahdamme halsterileipiä sekä hörppäämme aidot pikipannukahvit kahvit kastettavan kera. Osallistumishinta on 55€ / hlö, ohjelmakesto 2,5h.
-Maalaisromanttinen hevosajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Hurmaavat Hoidot -miniloma

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
– Rentoutusta Koivusaunan pehmeässä lämmössä (oma vuoro), ja jonka lomassa nautitaan täydellisen rentouttavista, oman valinnan mukaisista hemmotteluhoidoista.
Olon kruunaa lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta:115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, oman valinnan mukaisen hemmotteluhoidon, cocktailpalat ja kuohuviinin. Sauna ihonhoitotuotteineen (oma vuoro). Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa 2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet.Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50% (ei sis.hoitoa). Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Nauti Kievarin minilomapaketti uudessa luksuspuumaja SYDÄNKÄVYSSÄ +35€ /hlö.
– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa su 15€ / hlö
-Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva Metsäretki ratsain laavulle (su). Eväänä laavulla nautimme halsterileipiä, makkaraa, pullaa sekä aidot nokipannukahvit / teetä kastettavan kera. Hinta 55€, ohjelmakesto n.2,5h
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Keisarilliset Blinit -illallisminiloma 25.-26.1.2020

Blinit ovat venäläisen keittiön vanhimpia ja tunnetuimpia ruokalajeja. Blini on suolainen voissa paistettava ohukainen, jonka valmistukseen käytetään usein vehnä -tai tattarijauhoja. Tervetuloa nauttimaan blini-illan herkuista ja maistelemaan näitä sesongin herkkuja erilaisten suolaisten lisukkeiden kera.

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma pienten suolapalojen kera.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Rentoutusta Koivusaunan pehmeässä lämmössä kehoa hemmottelevien ihonhoitotuotteiden kera.
– Aperitiivi talon tapaan ja Blini-illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, Koivusauna (oma vuoro), ihonhoitotuotteet. Aamiainen ja Blini-illallinen aperitiiveineen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet.
Lapset 4v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö
– Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Pääsiäisen Mallassauna Spa -miniloma pe-la 10.-11.4.2020

Perjantaina
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Lauantaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa la 15€ / hlö
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Pääsiäisen Mallassauna Spa -miniloma la-su 11.-12.4.2020

Lauantaina
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Pääsiäisen Mallassauna Spa -miniloma su-ma 12.-13.4.2020

Sunnuntaina
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Maanantaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa ma 15€ / hlö
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Kievarin Maalaisjoulu 23. -25.12.2020

Luomajärven Hevoskievarissa pääset kokemaan maaseudun rauhan ja menneen ajan tunnelman aidossa kulttuurihistoriallisessa talonpoikaismiljöössä.

Joulutunnelmaan pääsee virittäytymään heti Kievarille saavuttuaan; rekiretki kirkkaan tähtitaivaan alla on kokemus, joka johdattelee Joulun odotukseen.

Aatonaattona 23.12.
– Toivotamme Jouluvieraamme tervetulleiksi klo 15.00 jälkeen. Saapumisilmoittautuminen tapahtuu Kievariravintolaan, pääsisäänkäynti löytyy sisäpihan puolelta.
– Klo 15.00 – 17.00 Tervetulokahvit jouluisen makean kera ovat tarjolla Kievariravintolassa.
– Klo 17.30 – 19.30 Tunnelmallinen retki reellä/hevoskärryillä laavulle, jossa nautimme iltapalan lämpimän nuotion ääressä.
– Illan pesuvuorot sauna- ja suihkutiloissa ovat huonekunnittain.
– Klo 22.00 Kievariravintola sulkeutuu.

Jouluaattona 24.12.
– Klo 8.30 – 9.30 Jouluinen aamiainen.
– Klo 9.30 Lapsille (ja aikuisille) omien pikkukuustenhakua ja koristelua. Kokoontuminen on Kievariravintolan edessä. (ohjattu ohjelma)
– Klo 10.30 Riihitallilla hevosille hyvän joulun toivotus. Kokoontuminen hevostallilla. (ohjattu ohjelma)
– Klo 12.00 Joulurauhan julistusta voi seurata televisiosta.
– Klo 13.00 Runsas Joulupöytä perinteisine herkkuineen on tarjolla Kievariravintolassa ja luvassa on myös jouluista ohjelmaa.
– Klo 18.00 – 22.00 Joulusauna vanhan ajan perinnesaunassa.
Vuorot: klo 18.00 – 20.00 NAISET, klo 20.00 – 22.00 MIEHET.
Erikseen on mahdollista varata lisäksi oma saunavuoro sähkösaunasta normaalihinnaston mukaisesti.
– Klo 19.30 – 21.30 Iltapala on katettuna Kievariravintolaan.
– Klo 22.30 Kievariravintola sulkeutuu.

Joulupäivänä 25.12.
– Klo 8.30 – 9.30 Jouluinen maalaisaamiainen.
– Hyvästien aika, toivottavasti tapaamme jälleen pian!

Kievarin Joulupaketti: 285€/hlö
(2-12-vuotiaat -50% ja alle 2-vuotiaat veloituksetta nukkuessaan aikuisen kanssa samassa vuoteessa*.)
Hinta sisältää yllä mainitun ohjelman aterioineen sekä majoituksen.

Lisäksi:
– Liinavaatepaketti +10€/hlö
– Lisämaksu yhden hengen huoneesta on +80€/2vrk. *Matkasänky/lapsen lisävuode 15€/2 vrk.
– Lisähinta per lemmikki on 15€/kpl per vierailu. (Omistajan tulee huolehtia vierailun aikana siitä, ettei lemmikki häiritse muita majoittautujia).
– Erillistilauksesta on saatavilla lisäohjelmaa mm.ratsastusta, hevosajelua jne. Aikoja on jouluna vain rajallisesti, joten varaus kannattaa tehdä mahdollisimman hyvissä ajoin ohjelman saatavuuden varmistamiseksi.

Varaukset & Tiedustelut

relax@hevoskievari.fi tai sivun yhteydenottolomakkeen kautta.

VinkVink, ratsastuslomalle?

Oletko jo kokeneempi ratsastaja? Haaveiletko ratsastuslomasta ratsastaen, herkutellen ja nauttien hemmottelusta?
Tutustu hevospuolen tapahtumakalenterissa monipuolisiin ratsastuslomapaketteihimme!

Hemmotteluhoidot

Hoidot suorittaa tiloissamme alan koulutetut yhteistyökumppanimme.

Hoitovalikoimaa ja hinnastoa:

1. Aromahieronnat 60€ / 1h, sisältää selän, hartioiden, käsien, pakaroiden, decolteen ja päänhieronnan.

2. Koko aromahieronnassa hierotaan myös jalat ja vatsa. 100€ / n. 1h 50 min.

3.Kokonaisvaltaiset luonnonmukaiset kasvohoidot 65€ / 1h, sisältää kasvojen puhdistuksen, kuorinnan, pyyhehauteen ja naamion, käsien hieronnan, jalkoihin hierotaan lämmittävä lohikäärmesalva ja laitetaan lämpimät pyyhehauteet. Kasvot, kaula ja decoltee hierotaan lymfan tyylisellä hieronnalla kasvoille tarkoitetulla ayurvedisella hoitoöljyllä. Lisäksi hierotaan lapojen väli, harteita, pää ja korvanlehdet. Hoidossa käytetään Frantsilan tuotteita.

4.Kuningatarhoito 115€/2h, johon sisältyy aromahieronta ja em. kasvohoito

5. Hieronta 60 min /48€, 45 min/41€, 30 min/35€

6. Reiki 1h/48€, 45 min/41€, Reiki on harmonista ja tasapainottavaa energiaa, jolla on hyvin suotuisat ja parantavat ominaisuudet. Reiki täydentää sairaudenhoitoa, toimii tehokkaana terveysongelmien ehkäisijänä. Reiki on yksinkertainen hoitomuoto, joka sopii kaikille.

MiniHoidot 38€ / 0,5h

Minimitilaus on 4:lle hengelle.

Valitse valikoimasta oma suosikkiyhdistelmäsi, ja nauti ihanan rentouttavasta hetkestä rauhoittavan musiikin siivittämänä.

1. Arjen unohdus: Kasvojen ja jalkojen rentoutushoito tai niska-hartiaseudun, pään ja jalkojen hoito, sisältäen joko
hoito 1: jalkojen lyhyt hieronta lämmittävällä salvalla ja jalkojen lämpimät pyyhehauteet, kasvojen puhdistus ja rentouttava lymfaattinen kasvojen ja kaulan hieronta.
hoito 2:rentouttava jalkakylpy, niskan ja hartioiden aromahieronta ja päänhieronta.
2. Virtaava puro: selän aromahieronta ja kuivakuppaus, niskan ja pään hieronta.
3. Siloposki: yrttisavikasvonaamio ja kasvojen ja kaulan rentouttava lymfaattinen hieronta, pään hieronta.

Esittelyssä hoitajat:

Marju Peranto on toiminut koulutettuna klassisena hierojana jo 16 vuotta.Lisäkoulutusta hän on hankkinut vuosien varrella, ja hän tekee myös kuivakuppausta, imukuppihierontaa sekä  reiki energiahoitoja.

Outi Mikkola on valmistunut fytoterapeutiksi vuonna 2012, ja aromahoitajaksi vuonna 2018.
Hänelle luonto on tärkeä, ja hän on tutustunut sitä kautta lähemmin kasvien monipuolisiin hoitaviin vaikutuksiin. Outi tekee erilaisia kasvipohjaisia hoitoja mm. aromahierontaa, luonnonmukaisia kokonaisvaltaisia kasvohoitoja, kylpyhoitoja esim. jalkakylpyjä.

Mikko Nummelalla on alan uusimmat tuulet hyvin hanskassa, sillä hän valmistui keväällä 2018 koulutetuksi hierojaksi/urheiluhierojaksi. Muuta tärkeää Mikosta: vaimo, 2 poikaa, koira, kissa, pyöräily, juoksu, eräily, ikä 28, kengännumero 43 ja paino 95. Kiinnostus urheiluun ja ihmisten hoitamiseen vei kouluun ja hieronnan ihmeelliseen maailmaan.

– Saunamaailma –

Saunassa on synnytty, kuoltu ja lemmitty

Koivusauna 80,00€ / 2h

”Kun suomalaisen nautinnon syvin olemus ja kansallispuu yhdistyvät, ollaan eittämättä luksuksen ytimessä eli Kievarin uudistuneessa Koivusaunassa.”

Rentouttavien, parantavien, koivuntuoksuisten ja kynttilän valaisemien löylyhetkien lomassa pääsee vilvoittelemaan upouudelle suojaisalle terassille. Lumiaikana voi pulahtaa lumikylpyyn.

Koivusaunassa saunoessa, hengittellään oman maapallomme valkoista kultaa, eli ilmaan ionisoituneita himajalansuolahiukkasia. Ne hellivät hengitysteitä sekä puhdistavat ja ylläpitävät ihon kosteustasapainoa. Saunakokemuksen kruunaavat käsityönä valmistetut relax -saunavihdat, jotka rentouttavat lihaksia ja vilkastuttavat verenkiertoa.

Hintaan sisältyy kesäkoivuilta tuoksuvat shampoo, hoitoaine ja ihoa kosteuttava vartalovoide.

Wanha Mallassauna ja kylpypalju 350,00€ / 3h

”Wanhassa Mallassaunassa nautit  menneen ajan tunnelmasta ja hellit itseäsi kylpypaljussa myrskylyhtyjen ja tähtien loisteessa.”

Mallassaunan juuret ulottuvat aina 1700 –luvun loppupuolelle, jolloin saunan yläparvella kuivattiin maltaita sahtia ja leipää varten.

Mallassauna on lähes mustien hirsien peittämä, ja aistit saunassa vieläkin vienon savun ja maltaan aromin. Mallassaunassa istutaan ylhäällä parvella lähellä katon rajaa, lyhtyjen luodessa saunaan lempeää valaistustaan.

Saunomisen lomassa pulahdetaan saunan terassilla sijaitsevaan suureen ja lämpimään yrttikylpyyn. Lumiaikana rohkeimmat pulahtavat lumikylpyyn.

Saunakokemuksen kruunaavat käsityönä valmistetut relax -saunavihdat, jotka rentouttavat lihaksia ja vilkastuttavat verenkiertoa.

Hintaan sisältyy kylpymyssy, ja metsämännyntuoksuiset shampoo, hoitoaine ja ihoa kosteuttava vartalovoide.

Hopeavirran puusauna, saunatupa ja jokikylpy  200,00€ / 3h

”Saunominen perinteisessä puusaunassa on suomalaiselle sekä taidetta että tiedettä. Heitä löylyt kiukaalle kuumien kivien päälle, nauti höyrystä ja hiestä, jonka kruunaa pulahtaminen kristallin kirkkaaseen veteen.”

Saunan lauteille mahtuu kerrallaan n.4 henkeä istumaan. Viilenny terassilla nauttien upeasta maisemasta tai pulahda uimaan Jyllin jokeen. Pesutilassa on suihku.
Käytettävissä on myös viihtyisä takkatupa jääkaapin kera.

Hintaan sisältyy shampoo, hoitoaine ja ihoa kosteuttava vartalovoide.

Waarin Savusauna 200,00€ / 3h

”Savusaunaa voisi sisävärinsä puolesta kutsua mustaksi saunaksi. Ihana mieto savunaromi vahvistaa rentouttavaa saunakokemusta hämärässä saunassa. ”

Viipyilevän pehmeät löylyt hellivät ylhäällä parvella istuvaa saunojaansa. Jäähdyttelyt hoidetaan saunan ulkopuolella raittiissa ilmassa viihtyisän puutarhan kupeessa.

Lisähintaan:

– Pyyhe 3€ / Kylpytakki 5€
– Kievarin saunamenu 35€ 
sis. savusilakkaa, mätiä, pikkelöityjä kasviksia, sienisalaattia, tyrnigraavattua lohta, maalaispateeta ja punakaalihilloketta, suomalaista juustoa, marjoja ja maalaisleipää. Jälkiruuaksi valkosuklaavanukasta ja lakkaa.
-Saunahaltijan saunarituaali 38€
Ohjelmassa rauhoitetaan mieltä, hoidetaan kehoa  saunahoitotuotteilla ja rentoutetaan lihaksia erikoisvihdoilla.
– Hemmottelukori 12€ 
(puhdistus-,kuorinta-,naamio-,jalkahoito-,kosteustuotteita jne.)

 

SaunaHopping

Voiko olla parempaa elämystä kuin saunominen? Voi. Kaksi saunomista.
Kievari ja Korsuretket tarjoavat yhdessä kahden elämyssaunan paketin koettavaksi yhden päivän aikana.

Lue lisää täältä!

 

Tee varauspyyntö!

Vieraskirjan otteita

”Ihana paikka, kauniit huoneet, makoisia unia ja ystävällinen palvelu. Mallassauna paljuineen oli hieno elämys! Tulemme taatusti uudestaan!”

Galleria