Lomapaketit

Kievarin MiniLomat
Ripaus luksusta luonnon keskellä..

Olemme kuulleet, että meille tullaan vierailulle etenkin hyvän ruuan, saunaelämysten ja hevosretkiemme vuoksi. Koostimme näistä ”parhaista paloista” upeita ympärivuotisia vierailupaketteja, yhdistäen kaikki nämä elementit.
Pariskunnille, perheille, yksin tai yhdessä.       

                                               2019

Rentoutus -miniloma la – su 23.-24.11.2019
Rentoutus -miniloma la – su 30.11.-1.12.2019
Mallassauna Spa -miniloma  la – su 7.-8.12.2019 (täynnä)
Rentoutus -miniloma la – su 7.-8.12.2019
Mallassauna Spa -miniloma la – su 14.-15.12.2019
Kievarin Maalaisjoulu 23.-25.12.2019  (täynnä)
Mallassauna Spa -miniloma la – su 28.-29.12.2019

2020

Loppiaisen Mallassauna Spa -miniloma su – ma 5.-6.1.2020
Rentoutus -miniloma la – su 11.-12.1.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 18.-19.1.2020
Keisarilliset Blinit -miniloma  la – su 25.-26.1.2020
Hurmaavat Hoidot -miniloma la – su 1.-2.2.2020
Rentoutus -miniloma la – su 8.-9.2.2020
Mallassauna Spa -miniloma  la – su 15.-16.2.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 22.-23.2.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 29.2-1.3.2020
Hurmaavat Hoidot -miniloma la – su 7.-8.3.2020
Rentoutus -miniloma la – su 14.-15.3.2020
Mallassauna Spa -miniloma  la – su 21.-22.3.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 28.-29.3.2020
Rentoutus -miniloma la – su 4.-5.4.2020

Pääsiäisen Minilomat:

Mallassauna Spa -miniloma pe – la 10.-11.4.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 11.-12.4.2020
Mallassauna Spa -miniloma su – ma 12.-13.4.2020
Hurmaavat Hoidot -miniloma la – su 18.-19.4.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 25.-26.4.2020
Rentoutus -miniloma la – su 9.-10.5.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 16.-17.5.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 23.-24.5.2020
Rentoutus -miniloma la – su 30.-31.5.2020
Mallassauna Spa -miniloma la – su 13.-14.6.2020
Mallassauna Spa -miniloma to – pe 25.-26.6.2020
Mallassauna Spa -miniloma to – pe 2.-3.7.2020

Lomapaketit ovat näkyvillä n.3kk:n-4kk:n ajalle.

Tarkemmat kuvaukset ympärivuotisiin lomiin löydät näistä linkeistä:

Mallassauna Spa -miniloma

Rentoutus -miniloma

Hurmaavat Hoidot -miniloma

Näiden lisäksi tarjolla on sesonkiteemalomia, kuvaukset löytyvät alla.

Pidätämme oikeuden pieniin ohjelmamuutoksiin.

    Minilomavaraukset: relax@hevoskievari.fi

Romantiikkapaketti

Koska joskus sitä vaan tarvitsee. Olla kaksin, yhdessä. Rauhassa.
Aina ei kuitenkaan tarvitse lähteä merta edemmäksi kalaan…

Romantiikkapaketti Kahdelle

Kokonaisuus sisältää: saapuessa
kynttilöin somistettu huone kuohuviinin
ja suklaalajitelman kera. Lisäksi iltapala, Koivusauna ja aamiainen.
Majoitus kahden hengen huoneessa,
talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.

Hinta yht. 185,00€ / 2 henkeä


Mallassauna Spa -miniloma

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaa lasillinen kuohuviiniä pienten suolapalojen kera sekä hemmottelevat hoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro). Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa 2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta. Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
– Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva hevosohjelma (su): Metsäretki ratsain laavulle, jossa paistelemme makkaraa, paahdamme halsterileipiä sekä hörppäämme aidot pikipannukahvit kahvit kastettavan kera. Osallistumishinta on 55€ / hlö, ohjelmakesto 2,5h.
-Maalaisromanttinen eväsretki laavulle hevoskärryillä 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Lähtölounas buffeesta Kievariravintolassa su 15€ / hlö.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Rentoutus -miniloma

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Rentoutusta Koivusaunan pehmeässä lämmössä (oma vuoro), jonka lomassa on klassista hierontaa rauhallisen musiikin siivittämänä. Olon kruunaa lasillinen kuohuviiniä pienten suolapalojen kera sekä hemmottelevat hoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, hieronnan ja saunan (oma vuoro), kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50% (ei sis.hierontaa). Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
-Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
– Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva hevosohjelma (su aamupäivällä): Metsäretki ratsain laavulle, jossa paistelemme makkaraa, paahdamme halsterileipiä sekä hörppäämme aidot pikipannukahvit kahvit kastettavan kera. Osallistumishinta on 55€ / hlö, ohjelmakesto 2,5h.
-Maalaisromanttinen hevosajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Hurmaavat Hoidot -miniloma

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
– Rentoutusta Koivusaunan pehmeässä lämmössä (oma vuoro), ja jonka lomassa nautitaan täydellisen rentouttavista, oman valinnan mukaisista hemmotteluhoidoista.
Olon kruunaa lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta:115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, oman valinnan mukaisen hemmotteluhoidon, cocktailpalat ja kuohuviinin. Sauna ihonhoitotuotteineen (oma vuoro). Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa 2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet.Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50% (ei sis.hoitoa). Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa su 15€ / hlö
-Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva Metsäretki ratsain laavulle (su). Eväänä laavulla nautimme halsterileipiä, makkaraa, pullaa sekä aidot nokipannukahvit / teetä kastettavan kera. Hinta 55€, ohjelmakesto n.2,5h
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Kievarin Maalaisjoulu 23.-25.12.2019

Luomajärven Kievarissa pääset kokemaan maaseudun rauhan ja menneen ajan tunnelman aidossa kulttuurihistoriallisessa talonpoikaismiljöössä. 
Joulutunnelmaan pääsee virittäytymään heti Kievarille saavuttuaan; rekiretki kirkkaan tähtitaivaan alla on kokemus, joka johdattelee Joulun odotukseen.

Kievarin Joulupaketti: 280€/hlö
2-12-vuotiaat -50%

Loppiaisen Mallassauna Spa -miniloma 5.-6.1.2020

Sunnuntaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Maanantaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi la-su 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa ma 15€ / hlö
– Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva hevosohjelma (su): Metsäretki ratsain laavulle, jossa paistelemme makkaraa, paahdamme halsterileipiä sekä hörppäämme aidot pikipannukahvit kahvit kastettavan kera. Osallistumishinta on 55€ / hlö, ohjelmakesto 2,5h.
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Keisarilliset Blinit -illallisminiloma 25.-26.1.2020

Blinit ovat venäläisen keittiön vanhimpia ja tunnetuimpia ruokalajeja. Blini on suolainen voissa paistettava ohukainen, jonka valmistukseen käytetään usein vehnä -tai tattarijauhoja. Tervetuloa nauttimaan blini-illan herkuista ja maistelemaan näitä sesongin herkkuja erilaisten suolaisten lisukkeiden kera.

Lauantaina 
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma pienten suolapalojen kera.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Rentoutusta Kievarisaunan pehmeässä lämmössä kehoa hemmottelevien ihonhoitotuotteiden kera.
– Aperitiivi talon tapaan ja Blini-illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina 
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, Kievarin sähkösaunan (oma vuoro), ihonhoitotuotteet. Aamiainen ja Blini-illallinen aperitiiveineen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet.
Lapset 4v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Lisävuorokausi pe-la 55€/hlö sis.majoituksen 2hh, iltapalan ja aamiaisen ravintolassa.
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö
-Ensikertalaisille / aloittelijoille soveltuva Metsäretki ratsain laavulle (su). Eväänä laavulla nautimme halsterileipiä, makkaraa, pullaa sekä aidot nokipannukahvit / teetä kastettavan kera. Hinta 55€, ohjelmakesto n.2,5h
– Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Pääsiäisen Mallassauna Spa -miniloma pe-la 10.-11.4.2020

Perjantaina
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Lauantaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa la 15€ / hlö
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Pääsiäisen Mallassauna Spa -miniloma la-su 11.-12.4.2020

Lauantaina
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Sunnuntaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Pääsiäisen Mallassauna Spa -miniloma su-ma 12.-13.4.2020

Sunnuntaina
– Saapuminen Hevoskievariin ja tervetulojuoma.
Huoneenne on käytettävissä klo 14:00 alkaen.
-Tunnelmallinen tummahirsinen Wanha Mallassauna on lämpimänä, unohtamatta sen terassilla sijaitsevaa lämmintä yrttikylpyä (oma vuoro). Olon kruunaavat lasillinen kuohuviiniä, pikku naposteltavat sekä hemmottelevat ihonhoitotuotteet.
– Illallinen Kievariravintolassa.

Maanantaina
– Aamiainen tarjoillaan Kievariravintolassa.
Hyvästien aika.

Hinta: 115,00€ / per henkilö

Hinta sisältää tervetulojuoman, mallassaunan ja kylvyn (oma vuoro), ihonhoitotuotteet, kuohuviinin ja cocktailpalat. Aamiainen ja illallinen Kievariravintolassa. Majoitus tunnelmallisessa  2hh huoneessa, talon liinavaatteet ja pyyhkeet. Ruoka-aineallergiat sekä kasvis-kalapainoitteiset ruokavaliot huomioidaan veloituksetta.
Lapset 2v-12v -50%. Lisähinta 1hh / 25€.

Saatavilla lisähintaan:

– Kylpytakki 5€ /kpl
– Romanttista tunnelmaa huoneeseen; saapuessa kynttilöin somistettu huone kera suklaalajitelman ja kuohuviinin 20€/hlö.
-Lähtölounas Kievariravintolassa ma 15€ / hlö
-Maalaisromanttinen rekiajeluretki laavulle 30€/hlö (2-12-vuotiaat -50%) sis.eväät laavulla. Ohjelmakesto 1,5h.
– Kievarista ja sen läheisyydestä löytyy vaikka mitä mukavaa omatoimista ja ohjattua tekemistä. Tutustu: https://luomajarvenkievari.fi/aktiviteetteja/

Varaukset & Tiedustelut

relax@hevoskievari.fi tai sivun yhteydenottolomakkeen kautta.

VinkVink, ratsastuslomalle?

Oletko jo kokeneempi ratsastaja? Haaveiletko ratsastuslomasta ratsastaen, herkutellen ja nauttien hemmottelusta?
Tutustu hevospuolen tapahtumakalenterissa monipuolisiin ratsastuslomapaketteihimme!

Hemmotteluhoidot

Hoidot suorittaa tiloissamme alan koulutetut yhteistyökumppanimme.

Hoitovalikoimaa ja hinnastoa:

1. Aromahieronnat 60€ / 1h, sisältää selän, hartioiden, käsien, pakaroiden, decolteen ja päänhieronnan.

2. Koko aromahieronnassa hierotaan myös jalat ja vatsa. 100€ / n. 1h 50 min.

3.Kokonaisvaltaiset luonnonmukaiset kasvohoidot 65€ / 1h, sisältää kasvojen puhdistuksen, kuorinnan, pyyhehauteen ja naamion, käsien hieronnan, jalkoihin hierotaan lämmittävä lohikäärmesalva ja laitetaan lämpimät pyyhehauteet. Kasvot, kaula ja decoltee hierotaan lymfan tyylisellä hieronnalla kasvoille tarkoitetulla ayurvedisella hoitoöljyllä. Lisäksi hierotaan lapojen väli, harteita, pää ja korvanlehdet. Hoidossa käytetään Frantsilan tuotteita.

4.Kuningatarhoito 115€/2h, johon sisältyy aromahieronta ja em. kasvohoito

5. Hieronta 60 min /48€, 45 min/41€, 30 min/35€

6. Reiki 1h/48€, 45 min/41€, Reiki on harmonista ja tasapainottavaa energiaa, jolla on hyvin suotuisat ja parantavat ominaisuudet. Reiki täydentää sairaudenhoitoa, toimii tehokkaana terveysongelmien ehkäisijänä. Reiki on yksinkertainen hoitomuoto, joka sopii kaikille.

MiniHoidot 38€ / 0,5h

Minimitilaus on 4:lle hengelle.

Valitse valikoimasta oma suosikkiyhdistelmäsi, ja nauti ihanan rentouttavasta hetkestä rauhoittavan musiikin siivittämänä.

1. Arjen unohdus: Kasvojen ja jalkojen rentoutushoito tai niska-hartiaseudun, pään ja jalkojen hoito, sisältäen joko
hoito 1: jalkojen lyhyt hieronta lämmittävällä salvalla ja jalkojen lämpimät pyyhehauteet, kasvojen puhdistus ja rentouttava lymfaattinen kasvojen ja kaulan hieronta.
hoito 2:rentouttava jalkakylpy, niskan ja hartioiden aromahieronta ja päänhieronta.
2. Virtaava puro: selän aromahieronta ja kuivakuppaus, niskan ja pään hieronta.
3. Siloposki: yrttisavikasvonaamio ja kasvojen ja kaulan rentouttava lymfaattinen hieronta, pään hieronta.

Esittelyssä hoitajat:

Marju Peranto on toiminut koulutettuna klassisena hierojana jo 16 vuotta.Lisäkoulutusta hän on hankkinut vuosien varrella, ja hän tekee myös kuivakuppausta, imukuppihierontaa sekä  reiki energiahoitoja.

Outi Mikkola on valmistunut fytoterapeutiksi vuonna 2012, ja aromahoitajaksi vuonna 2018.
Hänelle luonto on tärkeä, ja hän on tutustunut sitä kautta lähemmin kasvien monipuolisiin hoitaviin vaikutuksiin. Outi tekee erilaisia kasvipohjaisia hoitoja mm. aromahierontaa, luonnonmukaisia kokonaisvaltaisia kasvohoitoja, kylpyhoitoja esim. jalkakylpyjä.

Mikko Nummelalla on alan uusimmat tuulet hyvin hanskassa, sillä hän valmistui keväällä 2018 koulutetuksi hierojaksi/urheiluhierojaksi. Muuta tärkeää Mikosta: vaimo, 2 poikaa, koira, kissa, pyöräily, juoksu, eräily, ikä 28, kengännumero 43 ja paino 95. Kiinnostus urheiluun ja ihmisten hoitamiseen vei kouluun ja hieronnan ihmeelliseen maailmaan.

– Saunamaailma –

Saunassa on synnytty, kuoltu ja lemmitty

Koivusauna 80,00€ / 2h

”Kun suomalaisen nautinnon syvin olemus ja kansallispuu yhdistyvät, ollaan eittämättä luksuksen ytimessä eli Kievarin uudistuneessa Koivusaunassa.”

Rentouttavien, parantavien, koivuntuoksuisten ja kynttilän valaisemien löylyhetkien lomassa pääsee vilvoittelemaan upouudelle suojaisalle terassille. Lumiaikana voi pulahtaa lumikylpyyn.

Koivusaunassa saunoessa, hengittellään oman maapallomme valkoista kultaa, eli ilmaan ionisoituneita himajalansuolahiukkasia. Ne hellivät hengitysteitä sekä puhdistavat ja ylläpitävät ihon kosteustasapainoa. Saunakokemuksen kruunaavat käsityönä valmistetut relax -saunavihdat, jotka rentouttavat lihaksia ja vilkastuttavat verenkiertoa.

Hintaan sisältyy kesäkoivuilta tuoksuvat shampoo, hoitoaine ja ihoa kosteuttava vartalovoide.

Wanha Mallassauna ja kylpypalju 350,00€ / 3h

”Wanhassa Mallassaunassa nautit  menneen ajan tunnelmasta ja hellit itseäsi kylpypaljussa myrskylyhtyjen ja tähtien loisteessa.”

Mallassaunan juuret ulottuvat aina 1700 –luvun loppupuolelle, jolloin saunan yläparvella kuivattiin maltaita sahtia ja leipää varten.

Mallassauna on lähes mustien hirsien peittämä, ja aistit saunassa vieläkin vienon savun ja maltaan aromin. Mallassaunassa istutaan ylhäällä parvella lähellä katon rajaa, lyhtyjen luodessa saunaan lempeää valaistustaan.

Saunomisen lomassa pulahdetaan saunan terassilla sijaitsevaan suureen ja lämpimään yrttikylpyyn. Lumiaikana rohkeimmat pulahtavat lumikylpyyn.

Saunakokemuksen kruunaavat käsityönä valmistetut relax -saunavihdat, jotka rentouttavat lihaksia ja vilkastuttavat verenkiertoa.

Hintaan sisältyy kylpymyssy, ja metsämännyntuoksuiset shampoo, hoitoaine ja ihoa kosteuttava vartalovoide.

Lisähintaan:

– Pyyhe 3€ / Kylpytakki 5€ –
– Kievarin saunamenu 35€ –
sis. savusilakkaa, mätiä, pikkelöityjä kasviksia, sienisalaattia, tyrnigraavattua lohta, maalaispateeta ja punakaalihilloketta, suomalaista juustoa, marjoja ja maalaisleipää. Jälkiruuaksi valkosuklaavanukasta ja lakkaa.
-Saunahaltijan saunarituaali 38€ –
Ohjelmassa rauhoitetaan mieltä, hoidetaan kehoa  saunahoitotuotteilla ja rentoutetaan lihaksia erikoisvihdoilla.
– Hemmottelukori 12€ –
(puhdistus-,kuorinta-,naamio-,jalkahoito-,kosteustuotteita jne.)

 

SaunaHopping

Voiko olla parempaa elämystä kuin saunominen? Voi. Kaksi saunomista.
Kievari ja Korsuretket tarjoavat yhdessä kahden elämyssaunan paketin koettavaksi yhden päivän aikana.

Lue lisää täältä!

Tee varauspyyntö!

Vieraskirjan otteita

”Ihan taivaallisen ihana loma. Pitää tulla uudestaan”

Galleria